Egyszeri és megismételhetetlen volt, még ha próbálták is reprodulkálni. A szabadságot, a hippimozgalom tabuk és kényszerek nélküli szabad életformáját és felfogását hirdette. A fellépő rockzenészek és a többszázezres közönség között tökéletes volt az összhang. Az önmegvalósítás mellett a békés egymás mellett élést propagálták, amelyet az Allen Ginsberg amerikai költőtől kölcsönzött Flower Power szlogennel reklámoztak. Magyarországon 1970-ben nem is engedték bemutatni a fesztiválról szóló filmet – féltek, hogy vérszemet kap a fiatal nemzedék.
A hippimozgalom első közösségei az Egyesült Államokban, a két nagy, inkább baloldali államban, Kaliforniában és New Yorkban jöttek létre a hatvanas évek elején. A mozgalom a hatvanas évek második felében élte fénykorát, ekkor számos kommuna alakult Nyugat-Európában is.
A hippi eszméknek – például az Egyesült Államok vietnami katonai beavatkozása zsigeri elutasításának, a hagyományos erkölcsök zárójelbetételének, vagy a drogliberalizációnak – nem az egyetlen, de talán legfontosabb kifejezőeszköze volt a rock. Az „ellenkulturális ifjúsági mozgalom” tagjai saját öltözködési stílust is teremtettek. A színes batikolt ruhák, a saruk, a hosszú tarisznyák és torzonborz haj nemcsak megkülönböztette őket az „átlagembertől”, hanem az összetartozásukat is erősítette.
Az akkor a hippik fővárosának számító San Franciscótól mintegy százötven kilométerre délre fekvő Monterey-ben tartották (1967.) az első nagyszabású, többnapos popfesztivált, ami ekképp Woodstock főpróbájának is tekinthető.
A
A következő években számos nagy szabadtéri fesztivált és többtízezer, időnként többszázezer fős rock-koncertet rendeztek mind Észak-Amerikában, mind Nagy-Britanniában. Ezek közül jelentőségében és hatásában kiemelkedik a woodstocki. Az 1969. augusztus 15-e és 18-a között rendezett fesztivál szervezői ötven-hatvanezer embert vártak a hivatalosan „zenei és művészeti vásárnak” (Music and Art Fair) elnevezett rendezvényre, aminek a jeligéje „a béke és a zene három napja” (Three Days of Peace And Music) volt. A rendezvény három napja alatt 32 banda és énekes képviseltette magát a soul, a rock, a blues és a népzene területén.
A három nap alatt rekkenő hőség és erős viharok jellemezték az időjárást. Az első estén három órán át zuhogott, 120 milliméter csapadékot mértek. A koncert 15-én délután 5 óra után kezdődött, és folkzenészek léptek fel.
Másnap lépett fel többek között az ezen a fesztiválon befutott, ekkor alig huszonkét éves Carlos Santana és Janis Joplin is.
A Creedence Clearwater Revival és a legjobban fizetett banda, a 12 500 dollárt kaszáló The Who.
A harmadik nap reggel Joe Cocker kezdett. Fellépése után hatalmas vihar volt, így egy ideig megszakadt a koncertsorozat.
A fesztivál az eredeti menetrend szerint 17-én este ért volna véget, de ebből 18-a reggel lett. Az utolsó föllépő az eddigre már egy generáció bálványává vált, azóta elhunyt Jimi Hendrix volt, aki új zenekarával, a Gypsy Sun & Rainbows-zal kétórás koncertet adott.
Reggel kilenc körül a zenekar a koncertet minden idők egyik legemblematikusabb és egyben legtöbbek által földolgozott dalával, a Hey Joe-val zárta le.
Az előzetesen várt ötvenezres nézősereg helyett kb. ötszázezren árasztották el a fesztivál színhelyét, a belépők ára 18 dollár volt - már annak, aki fizetett, mivel pénztárbódék híján gyakorlatilag szabad volt a bejárás. A hatalmas tömeg kétségbeejtette a hatóságokat, az eredetileg kivezényelt 800 rendőr mellé is erősítést küldtek, de nem volt rá szükség, mert semmilyen botrány vagy rendzavarás nem történt, ami annak is köszönhető, hogy a kábítószer-árusítást is engedélyezték. A később legendássá vált fesztiválon ketten vesztették életüket kábítószer miatt, de két kisbaba is született.
Az élelmiszer- és egészségügyi ellátás összeomlott, a környék közútjai nem bírták a forgalmat – bár ez a közönséget a legkevésbé sem zavarta. Mindenki megosztotta a szomszédjával, amije volt: partnerét, kajáját, marihuánás cigarettáját; s mindez a legnagyobb békében, botrány és rendzavarás nélkül történt; „három napig a szabad ég alatt, esőben, szélben, viharban és napsütésben, sátorozva, hálózsákokban, gumimatracokon vagy a puszta földön fekve, a zene és egymás közelségének békés mámorában, a füvet szívva, szeretkezve, a rockzene segítségével álmodják néhány napig egy elfogadhatóbb valóság, egy másik Amerika utópiáját"
A woodstocki fesztivál azóta fogalommá vált. Amerikában és Európában számtalan alkalommal megemlékeztek az évfordulóról. Négyszer próbálták újraéleszteni: 1979-ben, 1989-ben, 1994-ben, és volt még az utolsó, tragédiába torkolló 1999-es fesztivál, amely botrányba és erőszakba fulladt.
Utolsó kommentek